INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Franciszek Isajkowski (Dołmat Isajkowski) h. Prus I  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1962-1964 w X tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Isajkowski Dołmat Franciszek h. Prus I (zm. 1654), biskup smoleński. Syn Jana Dymitrowicza, podkomorzego oszmiańskiego, i Anny Telatyckiej. W r. 1630 jako kanonik wileński objął z ramienia kapituły zarząd dóbr biskupich, Widze. Popierany przez bpa wileńskiego A. Wojnę, a później przez kanclerza lit. A. S. Radziwiłła, I. w r. 1632 był już kustoszem wileńskim i infułatem trabskim. Dn. 18 III 1633 r. otrzymał probostwo grodzieńskie; 20 VIII 1632 r. został obrany posłem kapituły wileńskiej na sejm konwokacyjny; odtąd wstąpił I. na dworze nowego króla Władysława IV na drogę kariery politycznej. Został kolejno sekretarzem królewskim, regentem kancelarii większej litewskiej, pisarzem skarbu litewskiego. W r. 1636 był kandydatem kapituły na deputata do komisji powołanej do poprawy Statutu Litewskiego. Przeciw obecności przedstawiciela kapituły wystąpił przywódca dysydentów litewskich wojewoda wileński K. Radziwiłł; jego opozycja spowodowała rozwiązanie komisji i upadek projektu korektury praw, gdyż stronnictwo katolickie nie chciało zrezygnować z obecności I-ego w komisji. Dn. 30 VIII 1641 r. otrzymał I. referendarię i pisarstwo litewskie, a w r. 1643 probostwo trockie, gieranońskie i katedralne wileńskie. W r. 1644 należał do komisji dla ustalenia granic z Rosją. W kwietniu 1649 r. mianowany biskupem smoleńskim, zrzekł się części beneficjów, zachowując jednak probostwo trockie. Prowizję na biskupstwo otrzymał dopiero 14 II 1650 r. W t. r. uczestniczył w rozmowach z wielkimi posłami carskimi. Na sejmie 1652 r. został wyznaczony pierwszym komisarzem do zapłaty załogi smoleńskiej i wyposażenia twierdzy smoleńskiej. W t. r. w marcu zamierzano wysłać I-ego jako wielkiego posła do Moskwy. Po rozpoczęciu działań wojennych w r. 1654 uciekł I. ze Smoleńska, nie czekając na jego oblężenie, i przed 31 V 1654 r. zmarł.

 

Enc. Org.; Przyałgowski, Żywoty bpów wil., II 91, 118; Szoskiewicz Z., Katalog biskupów obrządku łacińskiego przedrozbiorowej Polski, Rzym 1954, Sacrum Poloniae Milennium, 47; Wolff, Senatorowie W. Ks. Lit.; – Czapliński W., Na dworze Władysława IV, W. 1959; Godziszewski W., Granica polsko-moskiewska wedle pokoju polanowskiego, Kr. 1934 s. 30; Vossoedinenie Ukrainy z Rossiej, Moskva 1953–4 II 313, III 177; – Radziwiłł A. S., Pamiętniki, P. 1837 I 147, 305, 310, II 39, 298, 371, 409–11; Vol. leg., IV 102, 119, 175, 474.

Tadeusz Wasilewski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.